ANKET

Yeni Web Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Berna Gökengin Kimdir?

Merhaba;

1964 yılında İzmir’de doğdum. İlkokulun ilk üç senesini İstanbul Levent İlkokulu’nda, 4. ve 5. sınıfı İzmir Hâkimiyet-i Milliye İlkokulu’nda okudum. İlkokuldan 1974’te mezun oldum. Orta öğrenimime Özel İzmir Amerikan Koleji’nde devam ettim. 1981 yılında liseyi bitirdim. Üniversiteye Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam ettim.  1987’de mezun olarak hekim oldum.

Hekimlik hayatımın ilk görev yeri zorunlu hizmet nedeniyle 1988 yılı başında atandığım Ordu SSK Hastanesi oldu.  Buradan 1988 sonunda uzmanlık eğitimi almak üzere ayrıldım. Uzmanlık eğitimimi İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi’nde 1989-1992 yılları arasında aldım. 1992 yılında Aile Hekimliği Uzmanı oldum. 

1993 yılında Aliağa Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi’nde, ardından 1994-1995 yıllarında İzmir Balçova III No’lu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi’nde uzman hekim olarak çalıştım. 1996-1998 yıllarında İzmir Eşrefpaşa II No’lu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi’nde Başhekimlik görevi yürüttüm. 

Eğitim alanı ile ilk tanışmam anaokulu hekimliği şeklinde oldu. 1992-1994 yıllarında İzmir’de Kültür Anaokulu’nun yarı zamanlı Okul Doktoru olarak görev yaptım.  1997’de kurulan Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu’nda yarı zamanlı Okul Doktoru olarak çalışmaya başladım. 1998 yılının sonunda devlet görevimden istifa ettim ve hekimlik hayatımı tam gün Okul Doktoru olarak sürdürdüm. 1999 yılında bu görevime ek olarak Özel İzmir Amerikan Koleji’nin Okul Doktorluğunu da üstlendim. Böylece mesleki olarak uzun bir zamanımı eğitim alanında öğrenciler, öğretmenler/eğitimciler ve anne/babalar ile geçirdim. Bu alanda sağlık konuları üzerine ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik çeşitli eğitimler geliştirdim ve yürüttüm. 2009 yılında emekli olarak Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu ve Özel İzmir Amerikan Koleji Okul Doktorluğundan ayrıldım. 

Psikodrama ile 1998 yılında katıldığım eğitim grubunda tanıştım. “Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü”ne bağlı bu eğitim grubunda Doç. Dr. İnci Doğaner’in öğrencisi oldum. Eğitimin ilk aşamasını 2003 yılında bitirerek Türkiye Psikoterapi ve Grup Terapileri Derneği “Psikodrama Asistanlığı” belgesini aldım. Psikodrama eğitimim 2005 yılında sonlandı. 2006 yılında eğitim grubumda Doç. Dr. İnci Doğaner’in süpervizyonu ve tez danışmanlığı altında, “Bir Grup Lise Öğrencisi ile Psikodrama Çalışması” başlıklı tezimi tamamladım. Bunun ardından yine 2006 yılı Mayıs ayında “Dr. Abdülkadir Özbek Eğitim Enstitüsü”nün Psikodrama Eğiticilerinden oluşan bir jüri sınavından geçerek Türkiye Psikoterapi ve Grup Terapileri Derneği “Psikodrama Terapisti” belgemi aldım.

2009-2011 yılları arasında Dr. Aliye Ercan ile birlikte kurduğumuz Ayna Psikodrama Atölyesi’nde çeşitli psikodrama çalışmaları yaptım. İzmir Psikodrama Derneği’nin kurucu üyesiyim.

2011 yılından bu yana okul sağlık eğitimleri ve psikodrama çalışmalarımı kurucusu olduğum “Dr. G. Berna Gökengin Psikodrama Organizasyon Danışmanlık” çatısı altında profesyonel olarak yürütmekteyim.

Okul Çalışmalarım:

—Okul Doktorluğu yaptığım süre içinde sağlık konularında çeşitli müfredat hazırlayarak sınıf içi eğitimler gerçekleştirdim:

  • İlköğretim 1.–8. sınıf öğrencilerine “Cinsel Gelişim Eğitimi”
  • İlköğretim 1.-5. sınıf öğrencilerine “Esenlik/Wellness Eğitimi”
  • Lise düzeyindeki ergenlere “Ergenlik Dönemi” konusunda eğitimler.
  • Lise düzeyinde “Esenlik/Wellness Eğitimi”

—Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu’nda 1999-2009 yılları arasında, rehberlik birimi ile işbirliği içinde her yıl tüm sınıflara “Cinsel Gelişim Eğitimi” verdim. 

—İlköğretim 1.-8. sınıf düzeyinde cinsel gelişim dersleri konusunda çeşitli okullarda eğitimcilere çeşitli sunumlar yaptım ve bazı çalışma grupları yönettim.

—Özel Ekin Koleji/ İzmir, Özel Tevfik Fikret İlköğretim Okulu/ İzmir, Özel Bilkent İlköğretim Okulu/ Ankara, Işıkkent İlköğretim Okulu/İzmir okullarında “İlköğretimde Cinsel Gelişim Eğitimi” programları yürüttüm.

—Bazı devlet liseleri, Özel Bilge Ata Koleji ve Özel Işıkkent Lisesinde “Ergenlik ve Cinsel Gelişim” konulu seminer ve dersler verdim.
—2005 yılında TEGEV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) için bir sağlık eğitim projesi hazırlayan hekimler ekibinin bir ortağı olarak oyunlarla sağlık dersleri müfredatı hazırladım. 2005-2007 yılları arasında bu projenin eğiticilerinden biri oldum.  

—2005–2006 yıllarında “Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı için Tiyatro ile Etkileşimli Eğitim” projesinde eğitici ekibin içinde yer aldım. Bu ekip ile birlikte İzmir Konak ilçesi liselerinde Lise II. sınıf öğrencilerine sınıf içi eğitim ve geri bildirim çalışmaları yaptım.

—TEMO (Temiz Okullar Sağlıklı Çocuklar) projesi kapsamında, Prof. Dr. Ayşen Baykara’nın danışmanlığında, ilköğretim öğrencilerine yönelik “Sağlık için Temizlik” müfredatını hazırladım. Halen eğitici eğitimlerini sürdürüyorum.

—Halen Işıkkent Eğitim Kampüsü’nde Rehberlik Birimine Cinsel Gelişim Eğitimi konusunda danışmanlık vermekteyim.

Psikodrama Çalışmalarım:

—1999–2013 yıllarında, Bergama’da yılda bir kez düzenlenen Uluslararası Grup Psikoterapileri kongrelerine katıldım. Peter Cox, Peter Ancona, Jorge Burmeister, Gabor Pinter, Scott Evans, Leni Verhofsdatt-Deneve, Moira Verhofstadt gibi çeşitli uluslararası psikoterapist ve psikodramatistlerin çalışma gruplarında çevirmen olarak görev aldım.  

— Ülke genelinden enfeksiyon hastalıkları asistanlarının katıldığı “2007 Klimik Güz Okulu”nda HİV/AİDS ve CYBH’ye (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar) yaklaşım konusunda, psikodramatik yöntem ile bir çalışma grubu yönettim.

—2007 ve 2008 yıllarında, Kuşadası belediyesi ile işbirliği içinde, Kuşadası halkına açık büyük grup psikodrama çalışmalarını Dr. Habibe Güneş ile birlikte yürüttüm.

—2007, 2008 ve 2010 yıllarında, Çağdaş Drama Derneği’nin beş eğitim döneminde, 4. aşama yaratıcı drama öğrencilerine “psikodrama” hakkında eğitim verdim.

— 2008–2009 yıllarında, AİDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Derneği ve Ege Üniversitesi işbirliği ile yürütülen bir projede, HİV pozitif kişilerden oluşan destek amaçlı bir psikodrama grup çalışmasını Yrd. Doç. Dr. Sürel Karabilgin ile birlikte yürüttüm.

—2009 yılında “Psikodrama Eğiticisi” olmak üzere “Dr. Abdülkadir Özbek Eğitim Enstitüsü Eğiticiler” grubuna katıldım. Halen Emre Kapkın ve Emine Pişmişoğlu ile yürütülen bir eğitim grubunda yardımcı eğitici olarak çalışmaktayım.

—2010-2011 yıllarında, AİDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Derneği ve Ege Üniversitesi işbirliği ile HİV pozitif kişilerden oluşan bir grubu, Dr. Habibe Güneş ile birlikte yürüttüm.   

—2010 yılında “Kuklam İzmir’i Düşlüyor” projesinde katılımcı çocuklara düzenlenen yaratıcılık atölyelerinin düzenlenmesi ve yürütülmesinde görev aldım.

—2011 yılında psikodrama alanında kukla kullanımını konu alan “Kuklalardan Yansımalar” adlı sempozyumun düzenlenmesi ve yürütülmesinde görev aldım.

—İzmir Psikodrama Derneği’nin çeşitli etkinliklerinde görev aldım ve almaktayım.

—Haziran 2012 ve Ekim 2012’de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi AEP (Araştırma Eğitim Programı) öğrencileri ile ekip olma konulu çalışmalar yaptım.

—2012’den bu yana 11-12 yaş grupları ile psikodrama çalışmaları yürütmekteyim.

—Şubat 2013’ten bu yana İzmir MS Derneği’nde bir MS hastaları grubu ile bir hasta yakınları grubunu Dr. Hadi Sağın ile yürütmekteyim.  

—Ekim 2011’den bu yana kurucusu olduğum “Dr. G. Berna Gökengin Psikodrama Organizasyon Danışmanlık” çatısı altında gerçekleştirdiğim etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye Haberler sayfasından
ulaşılabilir.

 


tasarım & kodlama : Abbas T.